Svatební fotograf Jan Liška

Jak jsem se stal svatebním fotografem

Svatební fotograf

Malá odbočka: Proč jsem se stal svatebním fotografem?

Všechno v životě má svůj vývoj. Svatebním fotografem jsem se stal nejspíš již v dětství, když mi rodiče koupili fotoaparát na film a já cvakl svou první fotku na bráchově svatbě v Táboře. A tím to na dlouho skončilo. Fascinoval mě černobílý film. Dodnes mi zůstala nostalgie po černobílých fotkách a když mohu, tak jimi obohacuji portfolia svých zákazníků. Vždy mě zajímaly portréty – jak lidé prožívají radosti i jiné emoce, a to byl další  krůček ke kariéře svatebního fotografa. Nejdříve jsem začal fotit své kolegyně a kamarádky z Českých Budějovic. Těšilo mě, že je to baví. Díky doporučením jsem měl možnost rozšířit své zkušenosti o fotografie nejen z Českých Budějovic, ale i z celých jižních Čech.  Krátce poté, co jsem se začal věnovat focení profesionálně, mě oslovil dlouholetý kamarád, abych mu nafotil jeho svatbu. Byla to pro mě čest, výzva a také impulz se víc zdokonalovat v profesi svatebního fotografa.

Co obnáší práce svatebního fotografa?

Být profesionálním svatebním fotografem je krásné, ale i náročné povolání. Svatební fotograf nese velkou zodpovědnost, aby vaše fotky vystihl v ten správný moment a vy na nich vypadali nejkrásněji na celém světě, a to vyžaduje speciální podmínky, ale i velkou odolnost vůči stresu. Fotit váš svatební den bude pro mě především velkou ctí a zároveň výzvou. Uvědomuji  si, že právě moje fotky vám  budou ještě spoustu let připomínat okamžiky štěstí, kdy jste si  řekli své ANO. Za  důvěru svých zákazníků jsem vděčný, proto se snažím vždy odvádět svou práci nejlépe, jak umím. Každá svatba je především o vás dvou a je proto naprosto jedinečná – jako i vy jste jedineční. Je to důležitý milník v lásce muže a ženy, kteří si ji chtějí viditelně projevit i před ostatními, proto se pokusím udělat vše pro to, aby váš den byl nezapomenutelný.

Svatební fotograf

Jak fotím svatby

Všichni jsme stejní a přesto je každý jedinečný a stejně tak je to i s přístupem ke svatebnímu fotografování. Svůj styl bych popsal  jako uměleckou reportážní fotografii zejména proto, že se snažím co nejméně zasahovat do děje a spíše zaznamenávám, co se děje kolem. Nechci zachytit váš den jen jako sterilní dokument, ale pořídit krásné fotky vypovídající o náladě a emocích, proto se co nejvíce snažím splynout se svatebčany a být jedním z vás. Chtěl bych, abyste svůj svatební den prožili co nejvíc v pohodě, radosti a byl především o vás dvou. Na svatbě jsou momenty, kdy si může svatební fotograf trochu oddechnout a věnovat se v klidu věcem, na které během obřadu není tolik čas. Rád jej využívám na fotografování detailů, mezi které patří  výzdoba stolu, kytice nevěsty, hrající si děti apod. Budu rád, když spolu během svatebního dne najdeme chvíli na fotografování novomanželských portrétů, kde vám rád poradím s pózami a prostředím.

Kromě stylu fotografování je důležitý i styl úpravy svatebních fotografií. Dávám přednost teplým barvám, které dokáží vystihnout atmosféru a emoce svatebního dne. Hlavně u portrétů nevěsty, dětí a některých detailů mám rád matte styl (jakoby mléčný vzhled fotek). Vždy se ale snažím, aby fotografie byly věrohodné. Prohlédněte si mé svatební fotografie, abyste si o mém stylu udělali sami představu a věděli, jak se vám líbí. Každý svatební fotograf má svůj vlastní styl a je dobré jej znát ještě před samotným fotografováním svatby.

Na mém blogu o focení jsem napsal menší návod Jak vybrat svatebního fotografa o tom, jak poznat dobrého svatebního fotografa, proč je důležité fotografovo portfolio, styl i osobnost.

Pracuji jako svatební fotograf v Českých Budějovicích a jinde v jižních Čechách (např. Tábor, Jindřichův Hradec, Veselí nad Lužnicí), ale pokud se vám můj styl líbí, rád za vámi přijedu kamkoliv po celé České republice. Zatím nejdále jsem fotografoval svatbu na jižní Moravě a v rámci ČR tento vzdálenostní rekord už nepřekonám :)

Svatební fotograf

Cena a rezervace svatebního fotografování

Pro to, abych vám mohl co nejlépe vyhovět, je dobré se ozvat co nejdříve.  Ideální je řešit focení s ročním předstihem, zvlášť pokud plánujete svatbu v létě. V letní  sezóně jsou svatby nejžádanější. Přesto se nebojte ozvat i na poslední chvíli, bude-li to možné, vždy nějaké řešení pro vás najdu.  Aby byla příprava vaší svatby opravdu efektivní, připravil jsem pro vás jednoduchou kalkulaci ceny svatebního fotografování. Cena svatebních fotografů obecně je různá a záleží na mnoha na mnoha faktorech (např. na délce focení, doplňujících službách, …) Rád bych vyšel vstříc vaším přáním, a proto vás tato stránka rychle provede nejdůležitějšími otázkami, jejichž odpovědi připraví focení vám přímo na míru. Můžete buď volit z nejčastějších rozsahů svatebního fotografování (pouze obřad, polodenní nebo celodenní fotografování) nebo  popsat, co je pro vás důležité mít nafocené. Po pár kliknutích budete znát cenovou kalkulaci, která je naprosto nezávazná.

Mám nejradši fotografování celého svatebního dne. Dává mi  možnost prožít jej naplno s vámi a vyprávět váš svatební příběh. K celodennímu fotografování svatby přidávám navíc i krátké předsvatební fotografování, které spojíme s předsvatební domluvou. Nabízím i polodenní svatební focení. Můžete se rozhodnout, jestli chcete nafotit svatební přípravy, obřad a část hostiny nebo raději od obřadu až do pozdního odpoledne nebo večera. Je možné i fotografování pouze obřadu:  příjezd, svatební obřad, skupinové fotky a portréty novomanželů.

Před svatbou

Rád se s vámi potkám ještě před svatbou. Ideální je naplánovat předsvatební setkání zhruba měsíc před termínem svatby, kdy ještě nejste v takovém stresu z příprav, ale už znáte orientační harmonogram svatebního dne. Projdeme spolu alespoň přibližně harmonogram vaší svatby, abych věděl, co kdy bude a na co se mám zaměřit. U celodenního fotografování většinou nabízím krátké předsvatební fotografování v ceně, u menšího focení si ho můžete přiobjednat. Když jste z daleka nebo není možné najít společný termín, můžeme vše ladit po e-mailu nebo telefonu.

Svatební fotograf

Svatební den

Ve svatební den se snažím přijet s větší rezervou, především jste-li zdaleka. Budu se snažit splynout s davem a vychytávat momentky, ale zároveň vám budu kdykoliv po ruce, budete-li cokoliv potřebovat. Můžete se spolehnout, že vás budu podporovat ve vašich rozhodnutích. Budu rád i za občerstvení. Ač se to nezdá, focení je fyzicky náročné a není možné nosit svačiny po kapsách.

Po svatbě

Během svatby se nemusíte stresovat platbou v hotovosti. Fakturu ode mě obdržíte po svatbě. Přijímám platby pouze převodem na účet. Vám začínají líbánky a mně ta nejdůležitější část, udělat z vašich fotek ty nejkrásnější na světě. Moc bych si přál, aby vám udělaly co největší radost. Fotky ze svatby vám dodám elektronicky buď zasláním odkazu ke stažení nebo na DVD. Vždy je ode mě dostanete ve dvou verzích: fotky upravené pro prohlížení v počítači  (full HD) a ty samé fotky v tiskové kvalitě (pokud byste se rozhodli nějaké tisknout ve větším rozlišení). Ve svatební sezóně mi zpracování bude trvat zhruba měsíc, ale mohu vám poslat menší výběr ještě dříve. Věřím, že se vám svatební fotografie budou líbit a těším se i na zpětnou vazbu.

Jestli jsem vás jako svatební fotograf zaujal, zjistěte na pár kliknutí cenu vašeho svatebního fotografování. Těším se na vás!

svatební fotograf

VAŠE SVATEBNÍ PŘÍBĚHY