Zimní svatba

Katka a Honza

Týn nad Vltavou, Olešník

Svatební fotograf

Práce svatebního fotografa je trochu specifická tím, že většina svateb se odehrává v letním období. Je teplo, svítí sluníčko a kromě rizika svatby v dešti je většinou počasí moc hezké. V zimě svatby nejsou moc časté, protože je (překvapivě) zima a to není pro svatebčany ani svatební fotografy zrovna příznivé. Když mě Katka s Honzou oslovili, jestli bych jim mohl nafotit jejich zimní svatbu, která byla naplánována na začátek února, měl jsem z toho trochu obavy. V únoru má zima ještě hodně velkou sílu a kromě mrazů výrazně pod nulou může pršet, sněžit a počasí může být vlastně jakékoliv jiné než pěkné. Naštěstí si většina nevěst a ženichů nenechá jejich svatební den zkazit ani sebehorším počasím, ale pro svatebního fotografa je to pořád trochu problém (málo světla, strach aby moc nezmokl foťák, technika a vlastně ani sám fotograf). Ale svatby v jižních Čechách mám moc rád a doufal jsem, že se vše vydaří.

Moje lehké zimní obavy se rozplynuly na předsvatebním setkání, kde jsem viděl, že Katka i Honza jsou pohodáři, kteří si svou svatbu nenechají ničím zkazit. Potěšilo mě, jak parádně mají vše naplánované a promyšlené a tak jsem si říkal, že i kdyby byla zima jak na Sibiři, bude to i tak moc pěkná svatba. Během předsvatebního setkání přišla řeč i na to, kde nafotit novomanželské portréty. Nevěsta s ženichem navrhli, že bychom mohli první část nafotit už v Týně nad Vltavou, kde byl obřad na místní radnici. Týnem jsem vždy spíš projížděl, ale když jsem si prohlédl fotky řeky, zajímavých mostů a vůbec celého okolí, začal jsem tajně doufat, že bude krásný sluneční den.

Jak se svatba blížila, netrpělivě jsem sledoval počasí a stále to vypadalo velmi nadějně. Ale ze zkušenosti z fotografování svateb vím, že se nemám těšit předčasně. Naštěstí počasí vyšlo parádně a místo zimní svatby to vypadalo spíše na jarní (tedy když si odmyslím sem tam hromady sněhu). Po krásném svatebním obřadu jsme se vydali fotit novomanželské portréty k řece. Nevěstu a ženicha fotografování bavilo, takže jsme nafotili spoustu krásných fotek. Dva mladí lidé, kteří se mají rádi, do toho sluníčko a modrá obloha, co víc si může fotograf přát. Potom jsme se přesunuli do Olešníku, který je kousek od Hluboké nad Vltavou, kde byla hostina. Mimo focení hostiny jsme vyrazili s nevěstou a ženichem na dvůr, abychom nafotili nějaké portréty i tady. Kromě jiného jsem mohl nafotit i pravou svatební koulovačku, čímž se mnoho svatebních fotografů nemůže pochlubit. Ale více vám už řekne výběr svatebních fotografií.

DALŠÍ SVATEBNÍ PŘÍBĚHY