Obchodní podmínky – fotografování

Obchodní podmínky pro prodej e-booků a dalších materiálů najdete zde.

Objednání fotografování

 • Objednat fotografování můžete vyplněním objednávkového formuláře na www.janliska.eu nebo zasláním e-mailu na info@janliska.eu
 • Objednáním se zavazujete, že jste se seznámili s těmito obchodními podmínkami, mým fotografickým stylem (fotografie naleznete v portfoliu) a ceníkem fotografování.
 • Objednávka termínu je závazná až po uhrazení faktury na zálohu ve výši 1/3 předpokládané ceny (nemusí být vyžadována u menších fotografování – v tom případě Vás o tom budu informovat). Připsání platby na účet a závaznou rezervaci Vám vždy potvrdím. Záloha je nevratná a bude odečtena z konečné ceny.

Cena fotografování a dopravy

 • Cena, doba fotografování a počet hotových digitálních fotografií jsou uvedeny v ceníku platném ke dni objednávky nebo domluveny písemně (typicky formou e-mailové komunikace).
 • Platba za fotografování je splatná do 5 pracovních dnů od fotografování. Ihned po fotografování zasílám e-mailem fakturu, způsob platby je pouze převodem na účet.
 • Příplatek za dopravu: 5 Kč/km (z Českých Budějovic a zpět).
 • Službu vizážistky nebo kadeřnice je možné přiobjednat za příplatek a po předchozí domluvě.

Fotografování portrétů, rodin a jiné fotografování (kromě svateb)

 • Rád Vám poradím s výběrem oblečení, doplňků apod., nebojte se mi předem ozvat.
 • Buďte prosím dochvilní, pozdní příchod klienta není důvodem k prodloužení domluvené doby focení.
 • Před fotografováním prosím upravte své oblečení a doplňky a odstraňte všechno, co nemá být vidět na fotografii. Jedná se především o hodinky, náramky, přívěsky (v případě že je na fotografiích nechcete), u dětí upravte vyčuhující plínky, umazaný obličej apod. Hodinky na ruce, zašpiněné oblečení, smývatelné tetování, vyčuhující plínky apod. neretušuji a vše bude na hotové fotografii.
 • Portrétní fotografování venku je závislé na počasí a vyhrazuji si právo jej v případě zvláště nepříznivého počasí přesunout na jiný termín. Je možné domluvit se předem na „mokré variantě“, kterou je focení v domácím ateliéru.
 • Fotografování v domácím ateliéru je možné pouze v náhradní, čisté obuvi nebo bez bot (kvůli riziku ušpinění fotopozadí).
 • Klient se zavazuje nahradit škodu, kterou on nebo jeho děti při fotografování způsobí (např. ušpinění nebo roztržení fotopozadí v ateliéru, rozbití techniky dítětem apod.).

Fotografování svateb (netýká se jiného fotografování)

 • Nabízím možnost bezplatné předsvatební domluvy v Českých Budějovicích. Zde můžeme prodiskutovat průběh svatebního dne a Vaše přání. Jestliže pro Vás není možné přijet, můžeme vše předem prodiskutovat telefonicky nebo jinou formou. Předsvatební setkání je vhodné naplánovat, až již budete znát alespoň orientační harmonogram Vašeho velkého dne. Nejpozději asi 14 dnů před svatbou, v případě nutnosti alespoň několik dnů před svatbou.
 • Počet dodávaných fotografií závisí na objednané délce fotografování a dalších okolnostech, které nemohu vždy ovlivnit (např. v silném dešti není možné fotografování novomanželských portrétů venku). Můžete se ale spolehnout, že i v případě opravdu nepříznivého počasí nebo jiných neovlivnitelných okolností dostanete hezký výběr fotografií, které Vám budou připomínat svatební den. Výběr finálních fotografií ke zpracování je výhradně v režii fotografa.  Snažím se pro vás vybrat vždy ty nejkrásnější fotky, které Vám udělají radost.
 • Termín dodání fotografií je obzvláště během svatební sezóny minimálně měsíc, ale je možné před dokončením celé zakázky zaslat malý výběr hotových fotek dříve. V případě zájmu je možné za příplatek objednat expresní zpracování (nutno objednávat dostatečně dopředu, abych měl možnost omezit zakázky bezprostředně po Vaší svatbě a mohl se věnovat pouze Vaším fotkám).

Úprava a retuš fotografií

 • Z nafotografovaných snímků vyberu ty nejlepší, které upravuji v profesionálních fotografických programech (především Adobe Lightroom, případně Adobe Photoshop). Všechny fotografie upravuji na profesionálně zkalibrovaném monitoru, aby jas, tonalita a barvy odpovídaly mému fotografickému stylu.
 • U fotografií provádím bezplatně základní úpravy (např. vyvážení barev, ořez, srovnání jasu) a základní retuš (např. odstranění odřenin, škrábanců). U portrétního fotografování provádím retuš v o něco větším rozsahu (odstranění jednotlivých pupínků, bělení zubů, zjemnění vrásek a kruhů pod očima).
 • Výraznější retuše jsou prováděny pouze na Vaši výslovnou žádost po předchozí domluvě a za příplatek (podle náročnosti). Do těchto úprav patří např.: hluboké čištění pleti, úprava velmi problematické pleti (silnější akné nebo jiné rozsáhlejší vady pleti), pokročilé sjednocení barvy pleti, sjednocení barvy pleti u partnerů/maminky s dítětem, odstranění jizev, mateřských znamének apod.
 • Fotografie fotím a upravuji tak, aby odpovídaly mému fotografickému stylu. Při fotografování jde např. o práci se světlem (fotografování v protisvětle, svícení v ateliéru) a s hloubkou ostrosti („rozostření pozadí“) – tyto postupy pak většinou ještě zvýrazňuji při úpravách. Při úpravách fotografie tónuji do teplejších nebo studenějších barev (podle počasí – západ slunce teplejší barvy; zataženo nebo déšť studenější), upravuji jas, kontrast apod. Ukázkové fotografie z jednotlivých druhů focení z exteriéru/interiéru si můžete prohlédnout v portfoliu.
 • Odevzdané fotografie odpovídají mému fotografickému stylu a není možné je upravovat nebo přizpůsobovat dle individuálních přání klienta (zesvětlení/ztmavení, jiné barvy apod.).

Dodání fotografií

 • Fotografie dodávám výlučně v digitální podobě ve verzi pro prohlížení na počítači a ve verzi vhodné pro tisk. V případě zájmu o tištěné fotografie (včetně větších rozměrů), fotoobrazy nebo fotodárky Vám rád poradím s výběrem vhodného dodavatele. Tisk fotografií (ani jiné než digitální zhotovení fotografie) není součástí ceny objednávky, jestliže není výslovně ujednáno jinak.
 • Doba dodání hotových fotografií závisí na druhu a rozsahu fotografování a např. u portrétního fotografování trvá 2-3 týdny (informace o dodání fotografií ze svatby naleznete výše).
 • Vždy se snažím fotografie dodávat ještě rychleji, ale naopak v případě většího vytížení (svatební sezóna) nebo neočekávaných událostí (nemoc) si vyhrazuji právo dobu dodání prodloužit.
 • Pokud od Vás nedostanu do 30 dnů po odeslání fotografií žádnou zprávu, budu považovat fotografie za doručené a v pořádku.
 • Upravené fotografie uchovávám obvykle 3 měsíce od data fotografování, neupravené maximálně 1 měsíc od data dodání hotových fotografií.
 • Neupravené fotografie ani všechny nafocené fotografie neposkytuji.

Reklamace

 • Reklamace je možná nejpozději do jednoho měsíce od data dodání fotografií, poté již není možná (neupravené fotografie archivuji pouze 1 měsíc po dodání fotek klientovi).
 • Fotografie zpracovávám na zkalibrovaném monitoru, který zaručuje správné podání barev a světlosti/tmavosti fotografie. Při zobrazení na nezkalibrovaném zařízení nebo tisku na nezkalibrované tiskárně může docházet k posunu barev (např. má barva jiný odstín) nebo změně světlosti/tmavosti fotografie (např. fotografie je světlejší nebo tmavší). Klient bere na vědomí, že správné podání zaručuje pouze zkalibrované zařízení a tuto skutečnost fotograf nemůže ovlivnit.
 • Nesouhlas s fotografickým nebo autorským stylem fotografa není důvodem k reklamaci. Fotografuji svým vlastním stylem, ke kterému patří i můj charakteristický rukopis (např. barevné ladění, světlost/tmavost apod.) a fotografie si můžete prohlédnout v mém portfoliu.
 • Nesouhlas s vlastním vzhledem není důvodem k reklamaci. Můžete se spolehnout, že se Vás vždy budu snažit nafotit, aby Vám to slušelo co nejvíce.

Jiná ujednání

 • Podle zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon) je autor (fotograf) držitelem autorských práv. Objednáním a zaplacením mých služeb nabýváte vlastnická práva k hotovým fotografiím (tedy technicky řečeno licenci k jejich použití). Autorská práva jako taková patří pouze autorovi a jsou dle právního řádu České republiky nepřevoditelná na jinou osobu (§ 26, odstavec 1 zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon)). Pokud není výslovně ujednáno jinak, není možné fotografie dále přeprodávat (např. fotobanky), používat pro výdělečné účely třetích stran (např. svatební salóny, propagace výrobků) nebo upravovat.
 • Se souhlasem klienta využívám fotografie do svého portfolia. Je také možné poslat předem ke schválení fotografie, které bych rád v portfoliu uveřejnil.