Fotograf Jan Liška

Fotím snímky, které udělají radost vám i mně.

Podobně bych shrnul svou práci jako fotografa. Ale není to jen práce, je to i můj velký životní koníček. Na této stránce si můžete přečíst jak a proč jsem se k fotografování dostal a proč si mě jako svého fotografa vybrat.

Pravděpodobně vás zajímá nejvíce jak fotografuji, proto jen začátkem zmíním, že kromě fotografování mám rád cestovánídobré (ideálně trochu exotické) jídloturistikusledování filmů a rybaření.

PROČ SI MĚ VYBRAT ZA FOTOGRAFA

Pokud se rozhodnete vybrat si mě jako svého fotografa, získáte nejen profesionalitu, ale i individuální přístup ke každému z vás. Fotografie pro mě není pouhou prací, kterou bych chtěl co nejdříve odbýt a dostat zaplaceno, ale je pro mě především koníčkem a životním posláním. Mám radost, když jsou klienti z fotek nadšení a vím, že si budou mými fotkami připomínat nezapomenutelné zážitky ještě mnoho let. Kromě radosti je to i velká zodpovědnost, protože především u svateb do mě lidé vkládají velkou důvěru. Vždy se proto snažím udělat maximum pro to, abyste byli spokojeni.

Mám velké zkušenosti s fotografováním různých akcí na místech s horšími světelnými podmínkami, včetně kostelů a obřadních síní, kde světelné podmínky bývají různé ale většinou jiné než ideální. U svateb venku se zase občas stává, že proprší celý den. Můžete se i v těchto případech spolehnout, že se svými zkušenostmi a fototechnikou nafotím krásné fotky. Spolehněte se na mě jako vašeho svatebního fotografa.

Když je pro to čas a prostor, mám rád kreativní fotografování, především využití různých druhů světla od přirozeného světla, přes svíčky, žárovky až po klasické studiové blesky. U portrétní fotografie chci, aby každá fotka byla originální, a proto nekopíruji stále dokola stejné techniky.

U rodinného focení preferuji uvolněnou atmosféru, abyste si focení užili vy i vaše děti a vznikly krásné rodinné fotky.

JAK JSEM SE DOSTAL K FOTOGRAFOVÁNÍ

Od filmu k digitálu a (částečně) zase zpět

Focení mě bavilo už od dětství, kdy jsem dostal do rukou svůj první filmový foťák Vilia. Celkem hodně jsem fotil až do nástupu na střední, kdy jsem na nějakou dobu začal prožívat fotografii spíše jako zachycení zážitku z dovolené apod. než jako umění.

O mnoho let později jsem se začal o fotografování opět více zajímat a když jsem dostal do rukou digitální zrcadlovku Nikon, byla z toho láska na celý život. Jako první jsem si pořídil poměrně začátečnický model Nikon D3100, se kterým se mi povedlo nafotit spoustu snímků, ze kterých mám stále radost. Dokonce jsem na něj nafotil i svou první svatbu, ale tenkrát to bylo pouze pro kamaráda a bezplatně. Motivovalo mě to ale učit se novým věcem, stále se zlepšovat a čím dál tím rychleji směřovat k dráze profesionálního fotografa.

Určitým mezistupněm mezi profesionální třídou full frame zrcadlovek se pro mě stal model střední třídy Nikon D7100, se kterým jsem si mohl troufnout i na náročnější fotografování za horších světelných podmínek.

Postupně mi i ten přestal stačit a pořídil jsem si profesionální full frame Nikon D750. Ten používám až doteď a jsem maximálně spokojený.

Kouzlo červeného světla temné komory

V roce 2017 jsem se kromě digitální fotografie navíc začal zajímat o klasickou černobílou fotografii na kinofilm a jako první pořídil starý sovětský foťák Zenit 12XP. Postupně mě to bavilo čím dál víc a ještě jsem dokoupil dvě Praktiky a středoformátový (6×6 cm) Flexaret Va. Zjistil jsem, že mě fotografování na film moc baví. I když je to v mnohém o dost těžší než digitální technika a při špatném vyvolání si můžete film i zničit, má to svoje kouzlo.

Ta chvíle, kdy se za červeného světla temné komory začínají ve vývojce na fotopapíře objevovat první obrysy fotky se zapíše hluboko do duše a asi ji už nic nevymaže. Zároveň je to pro mě i relax a možnost, jak o fotografování více přemýšlet. Omezení, že máte na kinofilmu 36 snímků a na středoformátu pouze 12, více to člověka nutí přemýšlet, které okamžiky opravdu stojí za to. Ale na ty opravdu důležité momenty to stačí a v tom je to kouzlo.

Zatím fotografování na film nenabízím jako součást svých služeb, ale pokud byste o něj měli zájem, není problém se domluvit. Poskytuji jej ale bez záruky, protože vše zpracovávám sám a prostorů pro chybu je zde poměrně hodně.

PORTFOLIO

„When words become unclear, I shall focus with photographs. When images become inadequate, I shall be content with silence.“
ANSEL ADAMS
„Black and white are the colors of photography. They symbolize the alternatives of hope and despair to which mankind is subjected.“
ROBERT FRANK
„There is only you and your camera. The limitations in your photography are in yourself, for what we see is what we are.“
ERNST HASS