Jak vybrat svatebního fotografa

Vybrat kvalitního svatebního fotografa může být náročné. Obzvlášť v dnešní době, kdy se díky finanční dostupnosti digitálních zrcadlovek věnuje focení svateb i jiných událostí leckdo a kvalita fotografů a jejich práce může být velmi různá. Ať už si vyberete moje fotografické služby nebo ne, rád vám nabídnu několik rad a tipů, jak si dobře vybrat a vyhnout se zklamání.

Existuje několik věcí, které je dobré při výběru fotografa na svatbu zvážit. Řekneme si, kdy je dobré fotografa začít hledat, jak poznat dobrého svatebního fotografa od nekvalitního, proč se zaměřit na jeho portfolio, styl, osobnost a jak moc je v celém výběru důležitá cena. Pojďme se spolu podívat, jak vybrat opravdového profíka, který vás nezklame a díky kterému budete mít z vašeho svatebního dne krásné fotky na celý život.

svatební fotograf

Kdy začít hledat svatebního fotografa

Plánování svatby není jednoduché a čeká vás hodně rozhodování a plánování: určit termín a místo vaší svatby, kde mít hostinu, vybrat šaty pro nevěstu, vybrat snubní prsteny, výzdobu nebo rozhodnout se jaký objednat svatební dort. Ale zatímco se pití vypije a jídlo a dort sní hned na svatbě, fotky ze svatebního dne budou jedna z nejdůležitějších věcí, která vám po svatbě zbude a budou vám ji ještě dlouho připomínat. Samozřejmě kromě vašeho nádherného rozhodnutí zůstat spolu celý život i přes všechny těžkosti. Ale právě v nich si můžete i díky krásným fotkám zavzpomínat jak a proč jste si řekli své ano. Rozhodnutí, jakého svatebního fotografa si vybrat, aby zachytil váš svatební den, je každopádně dobré neodkládat.

Doporučil bych začít s výběrem fotografa ideálně ihned poté, co máte alespoň orientační představu, kdy a kde se bude vaše svatba odehrávat. Nemusíte mít ještě napevno vybrané místo obřadu ani restauraci, ale pravděpodobně už budete znát alespoň oblast (např. jestli budete mít svatbu v Českých Budějovicích, Táboře, Třeboni nebo jejich okolí nebo aspoň orientační představu že to budou jižní Čechy). Kvalitní fotografové mají obsazené termíny většinou již dlouho dopředu a vzhledem k tomu, že fotograf může poměrně zásadně ovlivnit váš svatební den, je dobré jeho oslovení neodkládat – stejně jako jiné důležité věci ohledně svatby.

Kdy je tedy vhodné začít se porozhlížet po fotografovi na váš velký den? Hodně záleží, kdy svatbu plánujete. Ze své zkušenosti mohu říci, že nejvíce termínů mám obsazených obvykle od konce června do začátku září (klasická svatební sezóna). Poslední dobou mi největší koncentrace poptávek přichází termíny svateb, které jsou koncem června  a v první půlce července a tyto data mohou být obsazené i rok dopředu. Naopak pokud budete mít svatbu mimo klasickou svatební sezónu (tedy mimo červen – září) nebo obvyklé svatební dny (tedy mimo pátek a sobotu), neměl by být problém najít kvalitního fotografa i mnohem kratší dobu předem.

Stručná rada: pokud plánujete svatbu v létě (svatební sezóna), vybírejte fotografa rok nebo 9 měsíců dopředu. Půl roku předem je ještě stále slušná šance, že nějaký kvalitní fotograf bude mít termín volný, ale vše se obvykle rychle zaplňuje. Ale nebojte se ozvat ani těsně předem, občas se termín uvolní nebo některý zůstane neobsazený.

svatební fotograf

Jak poznat dobrého svatebního fotografa

Dostáváme se k otázce, která je poměrně složitá. Kvalitní svatební fotograf se od špatného dá odlišit pomocí některých objektivních kritérií. Těmi může být např. používání správné kompozice (jestli dává uspořádání objektů na fotce smysl), správné zaostření (má fotky ostré, případně využívá neostrost úmyslně), jestli mu „nepadají“ budovy, nemá fotky zásadně přepálené (bílá místa přes celou fotku) apod. Zde je ale velký problém v tom, že podobné nedostatky odhalí spíše zkušené oko jiného fotografa. Ale i fotograf, který dělá technické chyby, může mít pěkné fotky, které se vám budou líbit.

Do objektivních kritérií bych určitě zařadil, jakou používá fototechniku a jeho zodpovědnost, jak se snaží po nafotografování chránit vaše vzpomínky před náhodným zničením. Profesionální svatební fotograf fotí svatbu alespoň na dvě profesionální (kvalitnější) zrcadlovky nebo má druhou u sebe v záloze. Jednak je to z praktického důvodu, že nemusí přehazovat objektivy, ale i z důvodu kdyby došlo k technické poruše jednoho foťáku, stále má k dispozici druhý, který je připraven ihned použít. S tím souvisí i to, že moderní profesionální digitální zrcadlovky (na rozdíl od amatérských modelů) vždy umožňují ukládat nafocené snímky paralelně na dvě záznamové karty najednou a v případě selhání média (což se děje výjimečně, ale může se stát) nedojde ke ztrátě žádné fotky. A po ukončení fotografování svatby má profesionál důkladně promyšlený systém zálohování fotek, aby co nejvíce eliminoval možnost ztráty dat např. v případě selhání harddisku v jeho pracovním počítači, požáru apod. Pokud si vyberete mne jako svého svatebního fotografa, můžete se spolehnout, že vše uvedené jsem důkladně promyslel. Vím, jak moc jsou pro vás fotografie ze svatebního dne důležité a nenahraditelné a dělám naprosté maximum, abych vaše vzpomínky ochránil. Bohužel řada těchto věcí méně zkušené fotografy nenapadne a riskují penězi nenahraditelnou ztrátu vašich vzpomínek.

Objektivní kritéria je ale pro méně zkušeného pozorovatele těžké zhodnotit (navíc existují i určité výjimky, kdy např. kompozici smysluplně nafotit jinak), a proto bych vám doporučil zaměřit se především na kritéria subjektivní, který by vás měl oslovit a líbit se vám, mezi která patří především styl a osobnost fotografa.

svatební fotograf

Styl svatebního fotografa

Styl svatebního fotografa je jedním z klíčových faktorů k jeho správnému výběru. Stručně řečeno: když si projdete portfolio svatebního fotografa (moje portfolio svatebního fotografa najdete zde), uvidíte, jestli se vám jeho fotky líbí nebo ne. Když už jsem zmínil portfolio, každý svatební fotograf by měl být schopný vám ukázat svou tvorbu (ať už na webovém portfoliu nebo osobně). Mohou se vám líbit jeho fotografie rodin nebo portréty, ale pokud neuvidíte jeho fotky ze svateb, nemáte jistotu že se vám výsledné fotky budou líbit.

Pojďme se podívat na fotografický styl, do kterého patří celá řada věcí. První věc je, jak fotograf pracuje s kompozicí a obecně způsob zachycení objektů na fotografii. Existuje více způsobů jak nafotit stejnou scénu (a všechny mohou být správně) a každý zkušený fotograf si časem vytvoří určitý rukopis jakým způsobem věci okolo sebe zachycuje. S tím souvisí i používání různých technik např. využívání hloubky ostrosti (tzv. bokehu), kde je zaostřeno na jednu osobu nebo předmět a ostatní je jakoby neostré. Tím je možné dát vyniknout jednomu dominujícímu subjektu, což patří mezi mé oblíbené techniky. U mě je další významnou charakteristikou zaměření na různé detaily – těmi může být detail nevěstiny kytice, prstýnky položené na stole během obřadu, nalévání sektu na přípitek, propletené ruce ženicha a nevěsty nebo dekorace stolu na svatební hostině a mnoho dalších. Podobné drobnosti mi pomáhají lépe vyprávět váš svatební příběh.

Patří sem i způsob, jakým přistupuje k fotografování svatebního dne jako celku: jsou jeho fotografie více aranžované (zasahuje do děje a organizuje jej), reportážní (spíše jen zachycuje děj) nebo umělecká reportáž? Jsou fotografie více tradiční nebo modernější? Za sebe dávám přednost umělecké reportáži, kdy se snažím pořídit umělecké fotky tak, abych svatební dění narušoval co nejméně a ideálně vůbec. Úplně nejradši jsem, když od nevěsty a ženicha slyším, že jsem působil jako jeden ze svatebních hostů, akorát s foťákem. Většinou je pouze jedna výjimka, kdy děj trochu organizuji, a to je fotografování novomanželských portrétů. Ale vždy s úctou, bez sekýrování a s maximálním důrazem na to, aby výsledné fotky vystihovaly novomanžele co nejlépe.

Do stylu dále patří úprava fotografií během následného zpracování v počítači. Dobrým nafocením vaší svatby práce fotografa nekončí, ale spíše začíná. Fotograf by měl při úpravách v počítači používat profesionální programy, které mu umožní z hrubých fotek přímo z foťáku vybrousit dokonalé diamanty. Patří sem práce s barvami (např. používá více teplé barvy nebo studenější, více barevné nebo desaturované; jak často a jaké vytváří černobílé snímky) a s celkovou atmosférou (fotky jsou světlejší nebo tmavší, jak pracuje s kontrastem – např. kdy používá matte (jakoby mléčný) vzhled fotek). Pro můj fotografický styl je typické používání spíše teplých barev, které lépe vystihují krásnou atmosféru svatebního dne, lehké používání matte kde je to vhodné (hlavně romantické portréty zajímavě nasvícené nevěsty) a specifický styl vytváření černobílých fotek. Z ostatních fotografů je pro mě inspirací skvělá svatební fotografka Markéta Zelenková, která fotí odlišným a jedinečným stylem, umí skvěle zachytit atmosféru a emoce a navíc je i moc sympatický člověk, který je prototypem ideálního svatebního fotografa.

svatební fotograf

Osobnost fotografa

Doporučením Markéty jsem si uvědomil, že bych málem zapomněl zmínit jednu moc důležitou věc, kterou je osobnost fotografa. S fotografem budete během svatebního dne trávit téměř více času než se svými rodiči a může výrazně ovlivnit i celkovou atmosféru. Je důležité si i lidsky „sednout“. I kdyby jeho fotografie byly dokonalé, ale choval se k vám arogantně nebo vám byl jinak nepříjemný, vaší pohodě by to příliš neprospělo. Mou snahou je přistupovat ke každému individuálně a s pokorou, jsem nekonfliktní člověk a musím říci, že zatím jsem si vždy velmi dobře sedl se všemi. Hodně mi z toho vyniká svatba Janči a Michala ještě z roku 2017, kteří se stali díky focení jejich svatby z klientů mými přáteli. Svateb jsem fotil již hodně, ale každá byla pro mě něčím jedinečná a rád na ni vzpomínám.

I fotograf by vás měl chtít poznat a domluvit se s vámi na předsvatební schůzce. Na té byste měli probrat, co je pro vás při focení svatby důležité, jaká máte přání a probrat spolu i orientační harmonogram. Snad ještě důležitější je předsvatební schůzka jako první osobní kontakt s fotografem jako člověkem. Pomůže vám to i během svatby, protože vás bude fotit někdo, koho už alespoň trochu znáte a věříte mu. U polodenních a delších svateb nabízím svým klientům automaticky bezplatnou svatební schůzku u kávy ve Veselí nad Lužnicí, u celodenních focení navíc i možnost krátkého předsvatebního focení v ceně. Mě to stojí jen chvíli času (a pár korun za kafe) a i fotografování je pro mě potom jednodušší. Když už hovoříme o ceně za kávu, neměli bychom zapomenout na poslední kritérium, kterým je cena.

svatební fotograf

Cena

Hodně snoubenců řeší cenu jako první věc u svatebního focení. Doporučil bych vám nejprve vybrat fotografa, který pro vás odvede kvalitní práci, a až poté zjišťovat, zda jsou jeho služby pro vás cenově přijatelné a odpovídají kvalitě. Samozřejmě pokud by byla jeho cena naprosto mimo vaše možnosti, nezbude než hledat dál. Nízká cena má většinou nějaký důvod: v horším případě fotograf nemá dostatek zkušeností nebo vybavení nebo v lepším případě nemá dostatek zakázek a jde pod cenu. Dobrý svatební fotograf zná kvalitu svojí práce a nechá si ji adekvátně zaplatit. Ono mu ani nic jiného nezbývá, když ho fotografování živí. Během svatby se utratí spousta peněz za výzdobu, šaty, jídlo a pronájem restaurace a další položky. Bylo by škoda šetřit na kvalitních fotografiích, které vám už zůstanou napořád.

K ceně bych rád zmínil ještě jednu důležitou věc. Zatímco pro hobby fotografy končí práce s fotkami jejich promazáním, u profesionálů je samotné fotografování možná třetina práce a dvě třetiny je čekají doma v počítači při úpravách. Profi fotografové používají lepší techniku, která je drahá a postupně se opotřebovává (navíc fotograf musí fotit i za silného deště i jiných pro fotoaparát nevhodných podmínek), a proto je opotřebení techniky v ceně focení nutné též zohlednit. A v neposlední řadě musí fotograf stejně jako jiné OSVČ platit daně, sociální a zdravotní pojištění a s jeho činností jsou spojeny další náklady např. na software.

Shrnutí

Doufám, že vám můj menší návod pomohl zorientovat se v tom, co je při výběru svatebního fotografa důležité a ušetří vám případné zklamání. Pokud bych jej měl shrnout co možná nejkratší cestou, doporučil bych vám vybírat fotografa podle jeho portfolia, kterému by měla odpovídat i cena. Projděte si dva nebo tři svatební příběhy – pokud je nemá na webu, můžete si o ně říci nebo je prohlédnout při osobním setkání. Tím získáte poměrně dobrou představu o jeho stylu a můžete se rozhodnout, zda se vám jeho práce líbí nebo ne.

Líbí se vám moje svatební fotografie? Podělte se se mnou o vaši představu svatebního fotografování a rád vám zpracuji nezávaznou kalkulaci.